Wycieczka do Szydłowa – 21.05.2024r.

W dniu 21 maja 2024r. wybraliśmy się na wycieczkę do Szydłowa. Malownicze, średniowieczne miasteczko i stolica polskiej śliwki położone jest w Województwie Świętokrzyskim. Pod opieką terapeutów i przewodnika zwiedziliśmy interesujące miejsca, które przybliżyły nam historię i kulturę tego regionu. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od średniowiecznych murów obronnych, które wciąż imponują swoim rozmiarem i stanem zachowania. Zachwyciła nas pięknie odnowiona Brama Krakowska z XIV wieku, która strzegła wjazdu do miasta. Udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie poznaliśmy fascynujące opowieści o jego budowie i dawnych mieszkańcach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala tortur w zamkowym muzeum, gdzie nasi uczestnicy chętnie pozowali do zdjęć. Zdobyliśmy wiedzę na temat codziennego życia mieszkańców Szydłowa na przestrzeni wieków.
Szydłów prężnie się rozwijał i dobrze prosperował. W 1528 r. posiadał już swój wodociąg zaopatrujący w wodę miejscową ludność. W Szydłowie funkcjonowały także łaźnie miejskie, kilkanaście cechów rzemiosł różnych, a towarem „eksportowym” miasta były szydłowskie sukna.
Zajrzeliśmy również do Kościoła św. Władysława aby podziwiać piękno gotyckiej architektury, bogato zdobione wnętrze.
Podczas wycieczki odwiedziliśmy również urokliwy sklep z wyrobami ze śliwek, z którego słynie to miasteczko. Sklep oferował szeroki wybór produktów, takich jak powidła, konfitury, suszone śliwki, a także różnorodne nalewki i likiery. Każdy z nas miał okazję spróbować tych pyszności, a wielu z nas zdecydowało się na zakup smakołyków jako pamiątki z wycieczki. Właściciel sklepu opowiedział nam o tradycyjnych metodach przetwarzania śliwek oraz o wyjątkowym smaku, który zyskują dzięki specyficznemu mikroklimatowi Szydłowa. To miejsce było prawdziwą gratką dla miłośników przysmaków ze śliwek.

« z 2 »
cww trust seal