Wycieczka do Ośrodka Garncarskiego Medynia – 07.09.2023r.

W Medyni Głogowskiej znajduje się Ośrodek Garncarski oraz Muzeum Ceramiki, który postanowiliśmy odwiedzić tym razem.

Muzeum posiada imponującą kolekcję ceramicznych eksponatów. Zobaczyliśmy różnorodne wyroby, począwszy od tradycyjnych naczyń po nowoczesne projekty ceramiczne. Podczas zwiedzania pani przewodniczka poruszyła temat związku ceramiki z kulturą i tradycjami regionu Medyni Głogowskiej, co było pomocne w zrozumieniu znaczenia rzemiosła w kontekście lokalnym. Dowiedzieliśmy się, że to miejsce ma długą tradycję w produkcji ceramiki, sięgającą wielu wieków. Zwiedziliśmy cały piękny ośrodek, kupiliśmy pamiątki w sklepie z ceramiką ludową i artystyczną oraz obejrzeliśmy film o historii garncarstwa tego regionu.

Wzięliśmy także udział w warsztatach ceramicznych. Pani instruktorka wyjaśniła nam proces wytwarzania ceramiki od przygotowania gliny po malowanie i wypalanie.

Wymiar terapeutyczny zajęć z ceramiki opiera się na wzmacnianiu sprawności dłoni i palców, poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyciszeniu i uspokojeniu emocji. Ceramika to sztuka, która daje dużą swobodę wyrażania swojej kreatywności. Realizowaliśmy więc nasze pasje twórcze poznając podstawy pracy z gliną.

Jest to zajęcie głęboko relaksujące, redukujące stres. Skupienie się na nim pozwala na oderwanie się od przytłaczających myśli, codziennych zmartwień.

Wycieczka do Muzeum Ceramiki w Medyni Głogowskiej była terapeutycznym i edukacyjnym doświadczeniem dla naszych podopiecznych. Odkryliśmy ceramikę nie tylko jako formę tworzenia sztuki, ale także narzędzie do poprawy jakości życia i samopoczucia.

« z 2 »
cww trust seal