Wycieczka do Muzeum COP-u w Stalowej Woli- 20.04.2023r.

Za sprawą wycieczki do Stalowej Woli, niczym w wehikule czasu przenieśliśmy się w minione epoki. Odwiedziliśmy Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, które w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przedstawia ideę i założenia COP oraz jego najważniejsze osiągnięcia.

Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), prowadzona w latach 1936–1939, stanowiła największą inwestycję II Rzeczypospolitej. Znajdowały się tam zakłady produkujące materiały na potrzeby polskiego wojska. Rozbudowywano infrastrukturę mieszkaniową, komunikacyjną i energetyczną. Miasto Stalowa Wola było prawdziwą perłą tego okręgu, obejmującego tereny obecnych województw podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, od Poniatowej i Kraśnika na północy po Pionki i Starachowice na zachodzie po Krosno, Sanok i Rożnów na południu, a także Tarnów, Rzeszów i Dębicę oraz nasz Mielec.

Oprócz niezliczonych eksponatów, zdjęć i unikatowych zabytków rozwoju nauki, techniki i przemysłu muzeum wykorzystuje w znacznym zakresie nowoczesne formy interaktywne, dostosowane do potrzeb nawet bardzo wybrednych zwiedzających.

Poznaliśmy  miastotwórczą rolę COP, poczuliśmy klimat przedwojennej Stalowej Woli spacerując przez ulice odtworzone z lat międzywojennej Polski. Tym samym ekspozycje wprowadziły nas bardzo realistycznie w specyficzną atmosferę życia miejskiego tamtego okresu. Była to niezwykle interesująca lekcja o historii naszego regionu.

Po pysznym obiedzie wróciliśmy do Mielca pełni wrażeń, które przywieźliśmy z tego niezwykłego miejsca.

cww trust seal